Tül dikey perdeler, tüm mekanizmalı perdelerden farklı olarak üretilmiştir. Perde kumaşı tüllerden oluşur ve mekanizmalı perdeler sınıfının en yenisidir.

Toz Alma
Tül dikey perdelerin temizliğinde, her perde türünde olduğu gibi düzenli toz almak uzun vadede işe yarayan bir yöntemdir. Ayda bir kez nemli bezle toz alınan perde slaytları tozu ve kiri üzerinde barındırmayacağından uzun süre temiz bir kullanım sağlayacaktır.

Yıkama
Tül dikey perdelerin, diğer mekanizmalı perdelere göre en öne çıkan özelliği çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olmasıdır. Perdenin üst kısmında vagonlara geçirilen plastik parçalar, yukarı kaldırılıp ardından ileri ittirilerek basit bir şekilde yerinden çıkarılmış olur. Çamaşır makinesinde yıkama yapmak için kullanacağınız file içerisine bu plastik parçalarla atabilirsiniz. File ağzı bağlandıktan sonra çamaşır makinesine başka her hangi bir şey (kıyafet, çamaşır vs.) koymadan tek başına perdeyi yıkamanız gerekir. 30 derece sıcaklığı geçmeden ve hassas deterjan kullanarak yapacağınız yıkama işleminin ardından, devir (sıkma işlemi) yaptırmadan bu şekilde kuruma için asmanız gereklidir. Bu sayede ütü de gerektirmeden kullanıma hazır olur.