Bugünün teknoloji devlerinden biri olan Hp, 1 Ocak 1939 yılında Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından 538 ABD Doları ile kurulmuştur. Hp kurulduğu yıllarda, test ve ölçümleme aletleri üreticisi olarak faaliyet göstermekteydi.

Bill Hewlett ve Dave Packard Stanford Üniversitesi’nden 1934 yılında mezun olmuşlardı. Şirket, Palo Alto yakınlarındaki bir garajda lisansüstü öğrencilikleri sırasında kurulmuştur. Şirket kurulmuştu fakat, bu şirkete bir isim gerekiyordu. Bunun için yazı-tura atmaya karar verdiler ve attıkları yazı turayı Bill kazandı. Yazı turayı kazanan Bill, şirketin adını Hewlett-Packard isimlendirdi. Bu isim aynı zamanda Bill ve Dave’nin soy isimlerinden oluşmaktaydı.

Şirketin ilk ürünleri bir hassas ses osilatörü Model 200A oldu. Bu model üzerinde yapmış oldukları inovasyon çalışması; küçük bir gece lambası ampülünü elektrik devresinin kritik bir bölümünde ısıya duyarlı rezistör olarak kullanmak olmuştu. Bu çalışma sayesinde, rakipleri daha az sabit osilatörleri 200$’a satarken, onlar Model 200A’yı 54.40 $’a satabileceklerdi.

1939 yılında kurulan Hp, ilk ürününde yapmış olduğu inovasyon çalışmaları ile rekabet üstünlüğü yakalamış ve ismini tüketicilere duyurabilmeyi başarmıştı. Kurulduğu günden beri çalışmalarına hız kesmeden devam eden HP bugün birçoğumuzun bildiği ve tercih ettiği markaların başında gelmektedir.