Dyo Boya, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları ve en değerli markaları arasında yer almanın verdiği sorumlulukla yatırımlarına ve üretime devam ediyor.

Güçlü ve köklü marka kimliğiyle Dyo Boya, çetin bir rekabetin sürdüğü Türkiye boya sektöründe öncülüğünü, getirdiği ilkler ve yenilikçi ürünlerle devam ettiriyor. Hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana müşterilerinin beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere çalışan Şirket, yurt içi pazarda liderliğini korurken 40’dan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza atıyor.

Yaşar Topluluğu Boya Grubu çatısı altında bulunan Dyo Boya; Dyo, Dewilux, Casati, Klimatherm ve Dyotherm markaları altında 1.200 değişik ürün, 3.500 ambalaj ve 60.000 farklı renk sunuyor. Şirket toplamda 1.061 kişiye istihdam sağlıyor.

Dyo Boya, sektöründe üretim alanlarının çeşitliliği bakımından da özel bir konuma sahip. İnşaat boyaları, mobilya boyaları sanayi boyaları, oto tamir boyaları, deniz boyaları ve toz boyalar, protective boyalar ve doymamış polyester reçineleri gibi sektörde farklı alt segmentlerde üretim yapan tek şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Şirket, ana marka Dyo’nun yanında sanayi ve mobilya boyalarında Dewilux ve ısı yalıtımında Klimatherm ve Dyotherm markaları ile pazara geniş ürün yelpazesi sunuyor.

Sektörde nitelikli ve yetkin insan kaynağının verdiği satış sonrası teknik servis desteğiyle de fark yaratan Dyo Boya, ürünlerinin kullanıcı ile buluştuğu ilk andan uygulandığı son aşamaya dek müşterilerinin yanında etkin şekilde yer alıyor.

91 Yıl Önce Atılan Temeller

Türkiye boya sektörünün öncü şirketlerinden Dyo Boya’nın temeli, 91 yıl önce 1927 yılında İzmir Şeritçiler Çarşısı’nda atıldı. Daha sonra Durmuş Yaşar tarafından 1941 yılında kurulan ilk boya imalathanesinde üretilen “Yaşarin” ve “Hazırlanmış Boya” ürünleri ilk defa piyasaya sürüldü. Ardından Dyo Boya ile Türkiye’nin ilk boya fabrikasının temeli 1953 yılında İzmir Bornova’da atıldı. Şirketin gelişimi yıllar içinde yeni yatırımların hayata geçirilmesiyle ivme kazandı. 1981 yılında Yasaş Yaşar Boya ve Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş. Dilovası Fabrikası’nın temeli atıldı.

Yine 1981’de Bayraklı Boya ve Vernik Sanayii A.Ş. ve 1982’de Dewilux Boya Vernik Sentetik Reçine ve Polyester Fabrikaları AŞ satın alındı. 1994 yılında bu iki Şirket, Bayraklı Boya ve Vernik Sanayii A.Ş. unvanı altında birleştirildi. 1997 yılına gelindiğinde Bayraklı Boya çatısı altında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde boya üretim tesisi kuruldu.

2002 yılında ise inşaat boyaları sektöründe hizmet veren Yasaş Yaşar Boya ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Bayraklı Boya ve Vernik Sanayii A.Ş. şirketleri birleşerek bugünkü Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanını aldı.

Türkiye’de 3, Yurt Dışında 3 Tesis

Şirket bugün, Türkiye’de Kocaeli Dilovası, İzmir Çiğli ve Manisa Turgutlu’da bulunan üç üretim tesisinde faaliyet gösteriyor.

Çiğli Fabrikası’nda sanayi boyaları, mobilya boyaları ve vernikleri, oto tamir boyaları, deniz boyaları, polyester ve alkid ile ısı yalıtım ürünlerinin üretimleri gerçekleştiriliyor. Dilovası Fabrikası inşaat boyalarının üretimine odaklanırken Turgutlu Fabrikası’nda ise toz boya üretimi yapılıyor.

Ayrıca Dyo Balkan (Romanya), Kemipex (Rusya) ve Dyo Africa (Mısır) yurt dışı yatırımları sayesinde Dyo Boya, global anlamda da gücünü artırıyor. Şirket, dünyaya açılma vizyonuna paralel olarak yerinde üretim avantajlarını kullanmak adına farklı dış pazarlarda yatırımlarına devam ediyor.

Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşları ve en değerli markaları arasında yer almanın verdiği sorumlulukla Dyo Boya, satış öncesinde, kullanım sırasında ve satış sonrasında sunduğu teknik desteğin yanında renk ve dekorasyon konularında verdiği danışmanlık hizmetiyle de müşteri memnuniyetini yukarı taşıyor.

Yenilikçi anlayışından taviz vermeyen Dyo Boya, 63 yıldır Türkiye’yi boya sektöründe sadece yeni ürün ve teknolojilerle de değil hizmet, sistem, altyapı gibi konularda da yeniliklerle tanıştırıyor.

Bugün Dyo Boya, mekânların iç ve dış duvarlarından mobilya ve elektrikli eşyalara, panel radyatörlerden yollardaki işaretleme çizgilerine, otomobiller ve jantlarından gemilere kadar her noktada tüketicilerin hayatına güzel renkler katmayı sürdürüyor. Dyo Boya günlük hayatın pek çok detayında tüketicileriyle buluşuyor.